صفحه اصلی » آموزش لایه‌ ها در فتوشاپ به زبان ساده (رایگان)

آموزش لایه‌ ها در فتوشاپ به زبان ساده (رایگان)

آیا تا کنون فکر کرده‌اید که چگونه افراد ازطریق فتوشاپ به نتایج عالی می‌رسند؟ یک ابزار قدرتمند در فتوشاپ، لایه‌ها هستند. درک نحوه استفاده از لایه‌ها در این نرم‌افزار برای ساده کردن فرایند ویرایش عکس، ضروری است.

یادگیری و به‌کار گرفتن لایه‌ها مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های فتوشاپ خود انجام دهید. بنابراین، با کمک این مقاله می‌توانید اطلاعاتی در مورد لایه‌ها و چگونگی استفاده از آن‌ها کسب کنید.

لایه‌ها در فتوشاپ

ترکیب چند تصویر، افزودن متن به یک تصویر یا افزودن اشکال گرافیکی ازطریق لایه‌ها انجام می‌گیرد. همچنین، می‌توانید برای ایجاد جلوه‌های خاص، سبک‌های لایه (مانند درخشش اشیا یا تیز کردن) اضافه کنید. در مجموع با کمک آن می‌توانید لایه‌ها را جابجا کنید، ظاهر را تغییر دهید و آن‌ها را حذف یا پنهان کنید.

اگر می‌خواهید عکس‌های منظره با کیفیت بالا و خارق‌العاده ایجاد کنید، بسیار مهم است که کار کردن با لایه‌های فتوشاپ را آموزش دیده باشید. البته این یادگیری‌ها آن‌چنان سخت و پیچیده نیستند و می‌توانید با چند بار تکرار و تمرین از عهده انجام آن به‌خوبی برآید. انواع مختلفی از لایه‌ها وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • لایه‌های تصویری: اطلاعاتی که به‌صورت تصویر هستند.
  • لایه‌های تایپی: اطلاعاتی که به‌صورت نوشتاری یا متن هستند.
  • لایه‌های پرکننده یا تنظیم‌کننده: اطلاعاتی که مرتبط با رنگ‌ها و افکن‌ها هستند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که قسمت‌های پنل لایه‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟ در زیر به قسمت‌هایی از پنل لایه‌ها و کار کردن با آن اشاره خواهیم کرد.

ایجاد لایه جدید در فتوشاپ

برای مشاهده و ایجاد یک لایه جدید، وارد زبانه Window شوید و گزینه Layers را انتخاب کنید. می‌توانید این پنل را با فشار دادن دکمه F7 نیز انجام دهید. برای لایه خالی جدید، نشانگر موس را به بخش پایین پنجره ببرید و گزینه Creat New Layer را انتخاب کنید. از این منو برای تنظیم اندازه ریز عکس‌ها استفاده کنید.

تصویر کوچک ترجیحی را انتخاب و با گزینه راست کلیک اندازه مناسب را اعمال کنید. هر زمانی که تصویری را در فتوشاپ باز می‌کنید، عکس شما همیشه در لایه مجزای خودش قرار می‌گیرد و اولین لایه در پالت خواهد بود. در ضمن این‌که تصویر شما چگونه به نظر می‌رسد به شفافیت یا کدر بودن این لایه‌ها و تعامل آن‌ها با یکدیگر بستگی دارد.

تعامل با لایه‌ها در فتوشاپ

برای این‌که لایه‌ها را جابجا کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید، اولین کاری که انجام می‌دهید باید تغییر نام لایه باشد. در این خصوص هنگامی که شروع به اضافه کردن چندین لایه به تصویر خود می‌کنید به‌راحتی می‌توانید لایه خود را ردیابی کنید. روی نام لایه 2 بار کلیک کنید تا به یک فیلد متنی Layer 1 تبدیل شود.

در نمایش کلی به‌طور پیش فرض برچسب دارد؛ زیرا اولین لایه‌ای است که به تصویر اضافه کرده‌اید. سپس نام مورد نظر خود را تایپ کنید تا پیگیری پردازش شما راحت‌تر انجام گیرد. از نام‌های ساده و قابل شناسایی استفاده کنید تا با افزایش لایه‌ها، آن‌ها را گم نکنید.

چسباندن عکس در یک لایه جدید

برای چسباندن یک عکس در تصویر دیگر، لایه مورد نظر را انتخاب کنید. برای انتخاب کل تصویر روی CTRL + A کلیک کنید یا تصویر را با CTRL + C کپی کنید. به فایل دوم بروید؛ جایی که می‌خواهید تصویر را جایگزین کنید و روی CTRL + V کلیک کنید. تصویر به‌طور خودکار به عنوان یک لایه جدید در سند فتوشاپ شما ظاهر می‌شود.

قفل و باز کردن، نمایش و پنهان کردن لایه‌ها

برای این‌که بتوانید یک لایه را قفل و از تغییرات ناخواسته جلوگیری کنید، آن را انتخاب و روی علامت قفل که در بخش بالایی پنل است، کلیک کنید. بدین صورت لایه مورد نظر قفل می‌شود و امکان هیچ تغییری در آن وجود ندارد. برای باز کردن قفل، لایه را انتخاب و روی گزینه قفل، کلیک کنید. در این صورت امکان تغییر و کار کردن با لایه‌ها مجدد امکان‌پذیر می‌شود.

در مواردی ممکن است نیاز به عدم نمایش لایه باشد. پنهان کردن آن در پنل لایه‌ها با کلیک روی نماد چشم در سمت چپ لایه مورد نظر انجام می‌گیرد. فراموش نکنید که پس از انجام تغییرات مورد نظر، این گزینه را غیرفعال کنید.

ادغام کردن لایه‌ها در فتوشاپ

برای ادغام کردن لایه‌ها در فتوشاپ تنها کافی است که در پنل Layer دکمه CTRL را نگه دارید و لایه مدنظر را انتخاب کنید. سپس روی یکی از لایه‌ها، کلیک راست و گزینه Merge shapes را کلیک کنید. بدین ترتیب لایه‌های انتخاب شده با یکدیگر ادغام می‌شوند. یک روش دیگر هم برای فرایند ادغام این است که روی لایه‌هایی که نوشته ندارند، دکمه CTRL + E را فشار دهید.

کدگذاری لایه‌ها با رنگ

اگر سندی با لایه‌های زیاد دارید، می‌توانید کدهای رنگی را به آن اضافه کنید تا از لایه‌های دیگر متمایز شوند. برای اعمال یک کد رنگی، لایه‌ای که می‌خواهید برچسب‌گذاری کنید را انتخاب و کلیک راست کنید. (CTRL + Mac) یک منوی کشویی با انتخاب رنگ در پایین ظاهر می‌شود که روی کد رنگی دلخواه، کلیک کنید.

در ضمن توجه داشته باشید که افزودن یک رنگ به لایه، محتوای آن را تغییر نمی‌دهد و تمام رنگ‌ها در تصویر شما یکسان باقی می‌مانند. فقط یک رنگ به مربع کنار نماد لایه در پانل اضافه می‌شود.

پیوند دادن لایه‌ها در فتوشاپ

به‌صورت کلی لایه‌ها روی یکدیگر تاثیر نمی‌گذارند اما می‌توانید آن‌ها را به‌هم پیوند دهید. از این طریق وقتی آیتم‌ها را در یک لایه جابجا یا تبدیل می‌کنید، آیتم‌ها در لایه‌های پیوندی به همان شکل، حرکت می‌کنند یا تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال اگر یک تصویر محصول و سایه آن در 2 لایه مختلف قرار دارند، می‌توانید آن‌ها را به‌هم پیوند دهید تا مطمئن شوید که سایه با محصول حرکت می‌کند.

برای پیوند دادن، تمام لایه‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید؛ این کار را با فشار دادن گزینه شیفت و کلیک کردن روی لایه‌ها انجام دهید. سپس روی نماد پیوند در پایین پانل لایه‌ها، کلیک کنید. هنگامی که لایه‌های شما پیوند داده شد، نماد آن در کنار نام لایه ظاهر می‌شود. برای لغو این فرایند، یکی از لایه‌های پیوند شده را انتخاب و روی نماد پیوند در پایین پانل کلیک کنید.

ویرایش و سبک‌های مختلف لایه (Layer Styles)

در پایین پنل Layers آیکون Layer Style Layer) Effect) وجود دارد که به آن‌، عبارت fx هم گفته می‌شود. به کمک fx سبک‌ها و افکت‌های مختلف زیادی را می‌توان به لایه‌ها اضافه کرد. گزینه‌های متعدد زیادی برای اعمال افکت مورد نظر، مطابق با آن‌چه در ذهن شما است وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. با کلیک روی این آیکون، لیستی از آن باز می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • strokes
  • glows
  • shadows

اگر می‌خواهید یک لایه متنی را ویرایش کنید، روی نماد لایه در پانل لایه‌ها 2 بار کلیک کنید. می‌توانید فونت دیگری را انتخاب کنید و اندازه و رنگ متن را آن‌طور که دوست دارید، تغییر دهید. آیکون‌های مختلفی برای اعمال تغییرات وجود دارند تا به‌راحتی بتوانید ویرایش را انجام دهید.

حذف یک لایه

زمانی که نمی‌خواهید از لایه‌های تکراری استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. این کار را با کلیک کردن و کشیدن لایه به پایین پالت انجام دهید تا زمانی که روی سطل زباله قرار گیرد. همچنین، می‌توانید در پنل، لایه را انتخاب و سپس گزینه حذف را کلیک کنید. یک کادر محاوره‌ای ظاهر می‌شود و از شما می‌پرسد آیا مطمئن هستید که لایه را حذف کنید؛ برای تایید OK را بزنید.

تنظیم شفافیت یک لایه

گاهی ممکن است بخواهید شفافیت یک لایه در فتوشاپ را افزایش یا کاهش دهید. برای اعمال این فرایند لایه مورد نظر را انتخاب کنید؛ سپس با گزینه Opacity شفافیت آن را تغییر دهید تا به آن‌چه می‌خواهید برسید.

همچنین، می‌توانید با فشار دادن دکمه V و یکی از اعداد روی کیبورد، شفافیت را به مقدار دلخواه، کم و زیاد کنید. به عنوان مثال عدد یک مقدار ۱۰ درصد، عدد ۲ مقدار ۲۰ درصد و به همین ترتیب تا عدد ۹ اعمال درصدی روی لایه‌ها انجام می‌گیرد.

افزودن ماسک لایه

بسیاری از کارهای فتوشاپ با افزودن ماسک لایه انجام می‌گیرد که یاد گرفتن آن هم به نوعی ضروری محسوب می‌شود. برای این کار ابتدا لایه‌ای که می‌خواهید به آن ماسک اضافه کنید را انتخاب کنید. سپس در پایین پنل Layers روی آیکون Layer Mask کلیک کنید. یک کادر کوچک در سمت راست تصویر پیش‌نمایش ظاهر می‌شود و اطلاع می‌دهد که ماسک اضافه شده است.

توجه داشته باشید که تصویر بند انگشتی با رنگ سفید پر شده است و روی ماسک لایه، رنگ سفید مناطقی را نشان می‌دهد که در سند قابل مشاهده است. درحالی که رنگ سیاه قسمت‌هایی است که پنهان می‌شوند. با یک قلم مو روی آن نقاشی کنید تا بخشی از تصویر اصلی در زیر لایه Blur مشاهده شود. برای این کار ابزار Photoshap Brush Tool را از پنل Tools انتخاب کنید.

سخن پایانی

لایه‌های فتوشاپ ابزارهای قدرتمندی هستند که به شما این امکان را می‌دهند که کارهای خاصی روی ترکیب بندی‌های چیدمان شده خود انجام دهید. این فرایند بدون این‌که روی قسمت‌های دیگر تاثیر بگذارد، انجام می‌گیرد و اعمال تغییرات را آن‌گونه که می‌خواهید میسر می‌کند. نرم‌افزار لایه‌ها درحال حاضر کاربردهای فراوانی دارد که نیاز به آموزش و رسیدن به سطح پیشرفته‌ای دارد. با آموزش دیدن، تکرار و تمرین در نرم‌افزار فتوشاپ به‌راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید و کسب درآمد کنید.

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *