صفحه اصلی » حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ (جدا شدن حروف)

حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ (جدا شدن حروف)

فتوشاپ، نرم‌افزاری کاربردی برای ادیت عکس و انجام کارهای گرافیکی است. اگر به تازگی کار با فتوشاپ را شروع کرده‌اید، احتمال دارد که با تایپ فارسی در آن مشکل داشته باشید؛ زیرا این نرم‌افزار به طور پیش فرض بر روی زبان فارسی تنظیم نشده است؛ اما خوشبختانه راهکارهای ساده‌ای برای حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ وجود دارد.

جدا شدن یا شکستگی حروف (به عنوان مثال کلمه تبلیغات به شکل ت‌ب‌ل‌ی‌غ‌ا‌ت نوشته می شود) از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کاربران فتوشاپ با آن مواجه می‌شوند. در ادامه اصلی‌ترین مشکلات تایپ فارسی در فتوشاپ را بیان نموده و راه‌حل‌هایی را برای رفع آنها ارائه می‌دهیم.

انواع مشکلات تایپ فارسی در فتوشاپ

هر چند که فتوشاپ، نرم‌افزاری بر پایه تصاویر است؛ اما مواقعی پیش می‌آید که باید متنی را بر روی عکس تایپ کنیم. این کار با استفاده از ابزار Type Tool (به شکل T در نوار ابزار سمت چپ نرم‌افزار دیده می‌شود) صورت می‌گیرد؛ امکان تایپ به صورت افقی و عمودی را فراهم می‌کند.

معمولاً مشکلی از نظر تایپ به زبان انگلیسی در نرم‌افزار فتوشاپ نداریم؛ اما در هنگام تایپ فارسی، ممکن است، با موارد زیر مواجه شویم:

 1. جدا نوشته شدن حروف یک کلمه
 2. از چپ به راست نوشته شدن متن
 3. اعداد را نمی‌توان فارسی نوشت

در قسمت‌های بعد، روش‌های برطرف نمودن هر یک از مشکلات بالا را بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که اکثر این راهکارها برای ورژن‌های مختلف فتوشاپ، جواب می‌دهند. در مواردی که تفاوتی وجود دارد، این موضوع در متن ذکر شده است.

رفع مشکل جدا نوشته شدن حروف فارسی در فتوشاپ

برای رفع این ایراد، چند راهکار ارائه شده است. پیشنهاد می‌کنیم، ابتدا مورد اول را امتحان کنید و در صورت حل نشدن مشکل به سراغ راه‌حل‌های بعدی بروید. در ضمن فراموش نکنید که پس از اعمال تنظیمات، یک مرتبه برنامه فتوشاپ را بسته و مجدداً باز نمایید.

1.     استفاده از منوی Edit

مسیر Edit، Preferences، Type را طی کنید. در صفحه باز شده، از بخش Choose Text Engine Options، بسته به نسخه نرم‌افزار، یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب نمایید.

 • World-Ready Layout در فتوشاپ 2020 و نسخه‌های بعد از آن
 • Middle Eastem and South Asian در فتوشاپ 2019 و نسخه‌های پیش از آن

 

2.فعال کردن گزینه Middle Eastern Features

از منوی Type، گزینه Language Options را انتخاب نموده و سپس گزینه Middle Eastern features را فعال کنید. در موارد زیادی علت جدا نوشته شدن حروف فارسی در فتوشاپ، غیرفعال بودن این گزینه است.

شایان ذکر است که برای فعال بودن، گزینه Middle Eastern Features حتماً باید یک فایل انتخاب گردد؛ به عبارت دیگر بعضی وقت‌ها، دلیل غیرفعال شدن این گزینه، عدم انتخاب فایل است. در نتیجه ابتدا باید بر روی فایل مربوطه کلیک نموده و سپس فعال بودن Middle Eastern Features را بررسی کنید.

3.استفاده از پنل پاراگراف

در صورت عدم مشاهده پنل Paragraph در برنامه فتوشاپ از منوی ویندوز، گزینه Paragraph را انتخاب نمایید. حال از پنل Paragraph، آیکن سه خط را انتخاب کنید. سپس تیک دو گزینه Middle Eastern features وWorld-Ready Layout را بزنید. با اعمال این تنظیمات، مشکل شکستگی حروف در تایپ فارسی در فتوشاپ حل می‌گردد.

4.استفاده از برنامه‌های جانبی

یکی دیگر از شیوه‌های حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ، استفاده از برنامه‌های جانبی است. توصیه می‌کنیم که در صورت جواب ندادن راهکارهای پیشین از یکی از برنامه‌های Word، WordPad یا Notepad استفاده کنید.

برای حل ایراد مورد بحث، کافی است، متن مد نظر خود را در برنامه‌ تایپ نموده و آن در نرم‌افزار فتوشاپ کپی کنید. برای انجام این کار، متن تایپ شده در Word (یا سایر نرم‌افزارهای متنی نام برده) را انتخاب و بر روی آن کلیک راست نمایید؛ سپس گزینه Copy را انتخاب و به نرم‌افزار فتوشاپ بروید. با کلیک راست و انتخاب گزینه Paste، متن منتقل می‌شود.

بدیهی است که اگر مشکل شکسته نویسی در فتوشاپ را با این روش حل کنید، در صورت نیاز به ویرایش متن، مجدداً باید از نرم‌افزار جانبی کمک بگیرید؛ متن ویرایش شده را دوباره Copy و Paste کنید.

رفع مشکل برعکس نوشته شدن متن در فتوشاپ

از آنجا که نرم‌افزار فتوشاپ به صورت پیش فرض بر روی زبان انگلیسی تنظیم شده است، احتمال نوشته شدن متن از چپ به راست وجود دارد. این مشکل به سادگی قابل حل می‌باشد. کافی است، از پنل پاراگراف، ابتدا چپ چین (از قسمت بالای پنل) و سپس گزینه مربوط به جهت راست به چپ متن را انتخاب کنید.

عدم تنظیم بودن جهت متن (از راست به چپ)، نه تنها برعکس نوشته شدن متن فارسی را در پی دارد، بلکه می‌تواند، باعث جدا نوشته شدن حروف گردد.

چگونگی فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ

در صورتی که مشکلتان با تایپ فارسی در فتوشاپ، انگلیسی نوشته شدن اعداد است، به ترتیب زیر عمل کنید:

 • از پنل سمت راست برنامه، Character را انتخاب کنید؛ یا به منوی Window رفته و بر روی گزینه Character کلیک نمایید، تا پنل مربوطه ظاهر شود.
 • از قسمت Digits، زبان فارسی را انتخاب کنید.

رفع مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ در سیستم عامل مک

راهکارهایی که تا بدین جا ارائه شده‌اند، مربوط به سیستم عامل ویندوز هستند که اکثر کاربران از آن استفاده می‌کنند. در صورتی که سیستم عامل شما مک است، برای رفع مشکل شکستگی و به هم ریختگی حروف در فتوشاپ به صورت زیر عمل نمایید:

 • از منوی Edit‌ در بالای صفحه، گزینه Preferences را انتخاب و از منوی باز شده، بر روی گزینه General کلیک کنید.
 • صفحه‌ای باز می‌شود که باید از منوی سمت چپ آن، بر روی Type کلیک کنید.
 • حال از قسمت Choose Text Engine Option، گزینه Middle Eastern and South را علامت بزنید.
 • حواستان باشد که در این مورد نیز باید برنامه را یک مرتبه باز و بسته کنید.

جمع بندی

در نوشتاری که گذشت، ضمن پرداختن به مشکل اصلی تایپ فارسی در فتوشاپ (جدا شدن حروف)، سایر مشکلات (برعکس نوشته شدن متن، فارسی نشدن اعداد) مربوط به نوشتن متن فارسی در این نرم‌افزار را نیز بیان نمودیم.

در پایان توصیه می‌کنیم، پیش از آغاز کار، بر اساس راهکارهای ارائه شده در متن، تنظیمات لازم را انجام دهید و در صورتی که هیچ روشی جواب نداد، به سراغ نرم‌افزارهای جانبی بروید. علاوه بر این توجه داشته باشید که بعد از اعمال هر گونه تنظیمات جدید در فتوشاپ، حتماً نرم‌افزار را بسته و دوباره باز کنید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *