صفحه اصلی » فتوشاپ بهتر است يا ايلاستراتور؟١٠ تفاوت مهم

فتوشاپ بهتر است يا ايلاستراتور؟١٠ تفاوت مهم

در دنیای طراحی گرافیکی، برنامه‌های ایلاستریتور و فتوشاپ به‌عنوان برترین نرم‌افزارها شناخته شده‌اند. فتوشاپ یک ابزار قدرتمند برای ویرایش و دست‌کاری تصویر به‌صورت دیجیتال است. ایلاستراتور یک برنامه کاربردی برای ایجاد و طراحی تصاویر است. هر دوی این نرم‌افزار‌ها می‌توانند امکانات گسترده‌ای را به کاربران ارائه کند و به افراد در خلق آثار ارزشمند کمک کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ تفاوت مهم بین فتوشاپ و ایلاستریتور آشنا کنیم. شناخت کاربردها و تفاوت‌های این دو برنامه به شما کمک می‌کند تا بتوانید با آگاهی بیشتر اقدام به انتخاب برنامه مناسب برای پرداختن به پروژه‌های خود کنید.

ادوبی ايلاستراتور چیست؟

ادوبی ایلاستراتور یا Adobe Illustrator یک نرم‌افزار ویرایش پیشرفته تصاویر است. این برنامه مبتنی بر بردار است به این معنی که از ساختارهای ریاضی برای ایجاد گرافیک برداری خود استفاده می‌کند. یعنی اگر یک خط بکشید، هر بار که برنامه خط را نمایش می‌دهد، با استفاده از معادله‌ای که در حافظه دارد، خط را از ابتدا دوباره ترسیم می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم این برنامه چاپ بهتر تصاویر است. فایل‌های این برنامه با پسوندهای .ai, .eps and .svg. ذخیره می‌شوند. از این نرم‌افزار می‌توان برای امور مختلفی استفاده کرد که شامل موارد زیر است:

 • ایجاد لوگو و آیکون
 • ایجاد اینفوگرافیک
 • پروژه‌هایی با یک خط‌کشی گسترده (مانند نمودارها و نمودارها)
 • فونت و تایپوگرافی سفارشی
 • چاپ پروژه‌ها با تایپوگرافی بیش از حد
 • ایجاد فونت سفارشی

ادوبی فوتوشاپ چیست؟

فوتوشاپ یا  Adobe Photoshop یکی دیگر از برنامه‌های ویرایش تصاویر بوده که مبتنی بر پیکسل است. فتوشاپ یک برنامه عالی برای اصلاح تصاویر یا گرافیک‌های ایجاد شده از قبل است. یکی دیگر از مزایای بزرگ فتوشاپ این است که می‌توانید پروژه‌های خود را به طور کامل کنترل کنید؛ زیرا امکان ویرایش پیکسل به پیکسل در برنامه فتوشاپ وجود دارد. از فتوشاپ می‌توان برای کارهای زیر استفاده کرد:

 • ویرایش عکس و بهبود
 • اصلاحات نورپردازی، رنگ‌آمیزی و برش
 • طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربر (UX)
 • نقاشی سه‌بعدی و انیمیشن
 • آثار فوتورئالیستی و دیجیتال

10 تفاوت فتوشاپ و ايلاستراتور

با اینکه دو برنامه فتوشاپ و ايلاستراتور برای ادیت تصاویر کاربرد دارند اما وجود برخی ویژگی‌ها باعث تفاوت آنها شده است. در زیر ما به بررسی 10 تفاوت عمده این دو برنامه ویرایشگر تصاویر خواهیم پرداخت.

نوع تصاویر

فتوشاپ یک نرم‌افزار ویرایش تصاویر به‌صورت پیکسلی است. شما می‌توانید با استفاده از فتوشاپ به هر پیکسل تصویر دسترسی داشته باشید و به‌راحتی آن را ویرایش کنید. این برنامه به شما امکان تغییر اندازه، تغییر رنگ، اعمال فیلتر و روتوش عکس را به‌صورت پیکسلی ارائه می‌کند.

به همین خاطر است که فتوشاپ به‌عنوان یک نرم‌افزار محبوب بین عکاسان شناخته شده است. این در حالی است که ایلاستریتور یک نرم‌افزار طراحی است که طیف وسیعی از شکل‌های هندسی همچون خطوط، اشکال و الگوها را در خود جای‌داده است. از ایلاستریتور برای طراحی لوگو و المان‌های گرافیکی استفاده می‌شود.

کاربردها

فتوشاپ برای ایلاستریتور در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای کاربردهای گوناگونی هستند. از فتوشاپ برای ویرایش تصاویر و روتوش عکس‌ها استفاده می‌شود. اصلی دیگر از ایلاستراتور برای طراحی لوگوها و پروژه‌های گرافیکی استفاده می‌شود. ایلاستریتور برای طراحان گرافیک و صنعتی یک گزینه مناسب در فرایندهای طراحی است.

کنترل جزئیات

فتوشاپ امکان کنترل دقیق پیکسل‌ها و جزئیات را روی عکس‌های مختلف به کاربران ارائه می‌کند. این در حالی است که ایلاستریتور با دارا بودن قابلیت مقیاس‌پذیری می‌تواند در طراحی لوگوها مؤثر واقع شود. توجه داشته باشید که در برخی از پروژه‌ها نیاز به استفاده هم‌زمان از هر دو نرم‌افزار وجود دارد تا نتایج بهتر به دست بیایند.

پشتیبانی فرمت‌ها

فتوشاپ از فرمت‌های تصویری گوناگون همچون JPEG، PNG، TIFF، GIF و BMP پشتیبانی فرمت‌های مختلف برای ویرایش تصاویر با شفافیت و بدون فشرده‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که ایلاستریتور از تعداد کمتری از فرمت‌ها پشتیبانی می‌کند. ایلاستریتور فرمت اصلی پروژه‌ها را ذخیره می‌کند و تلاش می‌کند تا اطلاعات برداری و لایه‌ها را در خود حفظ کند. این ویژگی به طراحان کمک می‌کند تا بتوانند تصاویر را با کیفیت بسیار بالا و با جزئیات سیو کنند.

نرم‌افزار ایلاستریتور از فرمت‌های طراحی چاپی و متحرک‌سازی پشتیبانی می‌کند تا طراحی‌های صورت گرفته با برترین کیفیت چاپ شوند. درصورتی‌که اولویت شما ویرایش تصاویر پیکسلی است و نیاز به استفاده از فرمت‌های گوناگون دارید، استفاده از فتوشاپ به‌عنوان گزینه مطلوب پیشنهاد می‌شود. اما درصورتی‌که نیاز به فرمت‌های برداری و طراحی دارید، ایلاستراتور گزینه بهتری است.

ویرایش غیرمخرب

فتوشاپ از قابلیت ویرایش غیرمخرب با استفاده از لایه‌ها و ماسک‌ها پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید تغییرات را روی لایه‌های مختلف تصاویر ایجاد کنید آسیبی به دیگر لایه‌ها وارد نکنید. این در حالی است که ایلاستریتور به شما امکان تغییر روی یک‌لایه را ارائه می‌کند. با این حال هر دو نرم‌افزار برای شما امکان تصاویر بدون آسیب به دیگر لایه‌ها را فراهم می‌کنند.

ابزارها و قابلیت‌ها

هر دو نرم‌افزار فتوشاپ و ایلاستراتور قابلیت‌های منحصر به فردی را به کاربران ارائه می‌کنند. فتوشاپ تمرکز خود را به‌صورت خاص روی ویرایش تصاویر قرار داده است. ابزارهایی همچون براش‌ها، فیلترها، تنظیمات رنگ و تأثیر تصویر در فتوشاپ در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند. می‌توان گفت که فتوشاپ به‌عنوان یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارها برای ویرایش و تغییر تصاویر است. از سوی دیگر ایلاستریتور امکاناتی را برای طراحی گرافیکی به کاربران ارائه می‌کند. ابزارهای رسم پیشرفته و تغییر شکل در ایلاستریتور ارائه می‌شوند تا کاربران بتوانند اقدام به طراحی‌های قدرتمند گرافیکی کنند.

محیط کار

فتوشاپ دارای ساختاری مبتنی بر پنجره‌های مختلف است. به هر عملکرد در یک لایه مجزا باز می‌شود و در کنار صفحه نمایش شما قرار می‌گیرند. این ساختار به کاربران امکان می‌دهد تا به راحتی با ابزارها و قابلیت‌های مورد نظر خود کار کند و بین آنها جابجا شوند. این در حالی است که در ایلاستریتور تمرکز بیشتر روی بردارها قرار دارد. بردارها و المان‌های گرافیکی در صفحه‌های کار قابلیت جابجایی و تنظیم دقیق را دارا هستند. انسان‌ها می‌توانید المان‌های مورد نظر خود را به‌صورت جداگانه ویرایش کنید.

مقیاس‌پذیری

تصاویر ساخته شده در ایلاستراتور به دلیل استفاده از بردارها، قابلیت مقیاس‌پذیری به‌صورت بی‌نهایت را دارا هستند. تصاویر ساخته شده در ایلاستریتور که معمولاً المان‌های گرافیکی هستند، با تغییر اندازه تصویر هیچ تغییری نمی‌کنند و کیفیت آن را حفظ می‌شود. این امکان به شما کمک می‌کند تا تصاویر را بدون از دست دادن کیفیت بزرگ‌نمایی و یا تغییر اندازه دهید.

این در حالی است که تصاویر پیکسلی در فتوشاپ ممکن است در هنگام تغییر اندازه کیفیت خود را از دست بدهند. وقتی یک تصویر پیکسلی بزرگ می‌شود و یا اندازه آن تغییر پیدا کند، فتوشاپ مجبور است تا بر اساس پیکسل‌های موجود اطلاعات تصویر را بازسازی کند. به همین خاطر است که ممکن است در نتیجه کیفیت تصویر کاهش پیدا کند.

نوع نتایج

فتوشاپ برای ویرایش تصاویر واقع‌بینانه و واقعی تمرکز دارد. به همین خاطر است که کاربرد این برنامه به‌صورت خاص در عکاسی و صنعت چاپ است. از سوی دیگر ایلاستریتور بر روی طراحی‌های خلاقانه و لوگوها تمرکز کرده است. این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا طراحی‌های خلاقانه ایجاد کنید و آنها را با کیفیت قابل قبولی به چاپ برسانید.

بستر استفاده

ایلاستریتور و فتوشاپ دارای بسترهای مختلفی برای فعالیت هستند. به همین خاطر است که شناخت هدف برای کار با ایلاستریتور و فتوشاپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با شناخت هدف می‌توانید برنامه‌ای را انتخاب کنید که ویژگی‌ها و ابزار مناسب برای کار شما را ارائه کند. فتوشاپ در زمینه عکاسی و ویرایش تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. درحالی‌که ایلاستراتور برای طراحان گرافیکی کاربردی است. انتخاب نرم‌افزار مناسب باید با توجه به نیازها به اهداف شما در طراحی و ویرایش تصاویر صورت بگیرد.

 

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *